
QRA INZET 6 OKTOBER
Zaterdagochtend 6 oktober rond 06.30 uur zijn twee F-16’s opgestegen van Vliegbasis Leeuwarden voor de QRA-taak die vanaf 4 oktober bij Vliegbasis Leeuwarden ligt. Zij werden opgeroepen door de luchtverkeers- en gevechtsleiding om een toestel te begeleiden.
Het ging om een vlucht van Abu Dabi naar Amsterdam, waarin een 29-jarige Amerikaan agressief is geworden. De verdachte kon worden overmeesterd door de crew en andere passagiers. Er zijn enkele passagiers licht gewond geraakt. De marechaussee heeft de verdachte veilig uit het toestel gehaald.
De piloot heeft contact gehad met de Luchtverkeersleiding om toestemming te krijgen versneld te landen en een kortere route te vliegen. Daarop heeft de Luchtverkeersleiding de Koninklijke Luchtmacht in kennis gesteld en zijn de F-16’s opgestegen.
Tegen de verdachte is aangifte gedaan. De Koninklijke Marechaussee doet verdere afhandeling van de zaak.
NO FLY DAG
Op donderdag 18 oktober is er niet gevlogen vanaf Vliegbasis Leeuwarden. Het 322TT squadron van Vliegbasis Leeuwarden, het vliegende squadron, had op deze dag een teambuildingsdag en was daarom afwezig. De QRA bleef die dag wel stand-by staan.
OEFENING: MARNE STRIKE
Van maandag 29 oktober tot en met vrijdag 2 november oefent de Koninklijke Luchtmacht samen met de School Grond-Lucht Samenwerking. Militairen van de Landmacht, Luchtmacht en het Korps Mariniers werken hier samen in alles wat te maken heeft met militaire grond-luchtoperaties. De oefening zal voornamelijk plaatsvinden in de omgeving van de Marnewaard (Groningen). Van maandag tot en met donderdag wordt er tussen 12.00 uur en 20.00 uur geoefend en op vrijdag wordt er alleen in de ochtend geoefend.
Wat gaan we doen?
F-16’s van de Koninklijke Luchtmacht leveren samen met een civiel Aero L-39 Albatros toestel CAS (Close Air Support) ondersteuning aan de troepen op de grond. Dit houdt in dat de troepen op de grond een gevecht simuleren waarbij zij zogenaamd indirecte vuursteun krijgen van F-16’s. Zij houden contact met de vliegers en geven aan welke doelen uitgeschakeld moeten worden. De vliegers hebben daarbij zicht op de grond nodig en zullen daarom vaak boven land vliegen. Soms worden zij geïnstrueerd om een doel meerdere keren aan te vallen en zullen ze dus ook meerdere naderingen maken. Er worden geen echte wapens ingezet bij deze oefening. Het is zowel voor de grondtroepen als voor de vliegers een waardevolle training en noodzakelijk om diverse vaardigheden op peil te kunnen houden en te kunnen oefenen.
Wat betekent dit voor u?
U kunt meer vliegbewegingen verwachten rondom en boven de Marnewaard. Mocht u een klacht in willen dienen, dan kan dat via de volgende link: //www.defensie.nl/onderwerpen/klachten-en-schadeclaims/geluidsoverlast/klachtenformulier)
